Historia szkoły

Szkoła Podstwowa w Bukowie należy do pionierskich szkół naszego regionu. Początki jej funkcjonowania jako szkoły polskiej datuje się na 1947 rok. Jednakże historia budynku, w którym obecnie szkoła się znajduje jest znacznie dłuższa. W okresie przedwojennym, kiedy to tutejsze tereny masowo zamieszkiwała ludność niemiecka Bukowo było miejscowością dość rozbudowaną, posiadającą kompleks pałacowy, dużą liczbę obejść gospodarskich, oraz szkołę dla miejscowych dzieci, mieszczącą się właśnie w owym budynku. Świadczą o tym wspomnienia ówczesnego nauczyciela szkoły w Bukowie, zamieszkałego obecnie w Niemczech, które spisał i wydał w formie książki, zawierającej opisy losów mieszkańców "Dawnego Bukowa", fotografie, oraz naszkicowany plan miejscowości z zaznaczonymi zabudowaniami.

Z dostępnych źródeł historycznych wynika, że do końca wojny działania wojenne omijały tutejsze ziemie. Lecz gdy zimą 1945 roku przechodził tędy front, budynek szkolny zaadoptowany został na szpital polowy, a po zakończeniu wojny, w 1947 roku w poniemieckim budynku powstała szkoła polska. Pierwsze chwile działalności tutejszej szkoły nie były łatwe. Brakowało wszystkiego: zeszytów, podręczników, pomocy naukowych. W początkowym okresie do szkoły uczęszczali uczniowie klasy pierwszej i drugiej, były to dzieci z Bukowa, później też ze Świerczyny i Domachowa. Uczniowie rozpoczynali swoją edukację często ze znacznym opóżnieniem, zarówno, jeśli chodzi o wiek, jak też i o umiejętność czytania, pisania i liczenia. Stąd też wysiłek dydaktyczny w tym okresie skierowany był przede wszystkim na tę dziedznę nauki. Początkowo na potrzeby szkoły wykorzystano parter budynku, gdzie znajdowały się dwie izby lekcyjne i mieszkanie kierownika placówki. W późniejszym okresie do użytku zaadoptowano także piętro, w związku, z czym zmienił się rozkład pomieszczeń: na parterze mieściły się trzy sale lekcyjne i pokój nauczycielski, na piętrze natomiast biblioteka, harcówka, sala do prac ręcznych i część mieszkalna dla pracowników. Pomieszczenia były wielokrotnie przebudowywane i dostosowywane do zaistniałych potrzeb tak,że układ i liczba jej pomieszczeń uległa w ciągu lat wielu zmianom, choć jej zewnętrzny wygląd nie zmienił się.

W miarę upływu czasu obwód administracyjny placówki poszerzył się o miejscowości: Ryszczewko, Puławy, Bożenicę i Komorowo. W kolejnych latach placówka była szkołą siedmioklasową, później ośmioklasową. Dużym problemem, z którym przez wiele lat borykało się kierownictwo tutejszej placówki, były trudne warunki lokalowe. W roku szkolnym 1975/1976 w Szkole Podstawowej w Bukowie uczyło się 208 uczniów. Klasa ósma w tym roku szkolnym była jedną z najliczniejszych klas w historii szkoły, liczyła 36 uczniów. Baza lokalowa szkoły nie była odpowiednia do prowadzenia zajęć z tak liczną grupą dzieci - taką decyzję wydała po przeprowadzeniu kontroli Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna. Skutkiem decyzji nastąpiło obniżenie stopnia organizacji szkoły do pięciu klas. Po przeprowadzeniu reorganizacji liczba uczniów szkoł w Bukowie zmniejszyła się do 105. Do Szkoły Podstawowej w Bukowie uczęszczali uczniowie od klasy pierwszej do piątej, natomiast klasy szósta, siódma i ósma dowożone były do Szkoły Podstawowej w Polanowie. W latach osiemdziesiątych Szkoła Podstawowa w Bukowie powtórnie uzyskała status szkoły ośmioklasowej, a w 1998 roku zakończono rozbudowę i modernizację placówki. Obwód szkolny poszerzył się o miejscowości: Krytno, Sowinko i Powidz, później zaczęły dojeżdżać dzieci z Krągu i Buszyna, w szkole zaczął funkcjonować oddział przedszkolny. Od 2000 roku w związku z reformą systemu oświatowego mieści się tutaj sześcioklasowa szkoła podstawowa.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bukowie
    Bukowo 19
    76-010 Polanów
  • (+94) 318-82-97

Galeria zdjęć