10 XI 2021 roku w Szkole Podstawowej w Bukowie świętowaliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tę okoliczność szkolne korytarze zostały ozdobione pięknymi plakatami wykonanymi przez uczniów w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Jesteś moim bohaterem”. Tematyka prac nawiązywała do Ojców Niepodległości Polski oraz symboli patriotycznych kojarzących się z naszą ojczyzną. Ponadto uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych dziedzinach aktywności: wiedzy o historii naszego kraju, znajomości mapy administracyjnej Polski, zasad polskiej ortografii, redagowania krótkich tekstów wierszowanych na zadany temat oraz znajomości polskich symboli narodowych. Stopień trudności stawianych zadań był związany z grupą wiekową uczestników potyczek. O symbolicznej godzinie 11:11 zabrzmiał, zaśpiewany przez uczniów i pracowników szkoły, „Mazurek Dąbrowskiego”. Zebrani na sali gimnastycznej mieli również okazję wysłuchania występu uczniów klasy III, którzy zaprezentowali utwór „Niepodległa”, którym rywalizowali w III Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, Powstańczej i Żołnierskiej w Polanowie . Filip Bronisz, w tym przeglądzie, zajął 3 miejsce w kategorii uczestników w wieku 6-9 lat. Podsumowanie zmagań z wiedzą o naszej ojczyźnie wyłoniło zwycięzców konkursu „A w sercach Niepodległa”, którymi zostali uczniowie:
- oddziału przedszkolnego,
- klasy III,
- klasy VI.
Dyplomy i upominki wszystkim uczestnikom konkursu wręczyła na ręce gospodarzy poszczególnych klas p. Regina Pooch Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bukowie. Gratulujemy wychowankom zasobu wiadomości i kreatywności w realizacji stawianych zadań.
Mirosława Pusz
Autorka zdjęć: Anita Maruszak
10.11.2021r.o godzinie 11.11 uczniowie i pracownicy naszej szkoły odśpiewali hymn narodowy. Przedsięwzięcie to odbyło się w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu".
Czy wiesz, że ?
Blisko 5000 osób nie stać na środki higieny podczas menstruacji.
Dzięki uprzejmości Radnej Miasta i Gminy Polanów Pani Dorocie Wójcickiej-Popowicz nasza placówka otrzymała różową skrzyneczkę, która umieszczona jest w damskiej toalecie. Jej głównym celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewniając przy tym dostęp do bezpłatnych środków higieny w przestrzeni publicznej.
Podążając za zasadą: Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! Przyłączamy się do akcji.
Więcej informacji uzyskasz na stronie https://www.rozowaskrzyneczka.pl/
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowie po raz kolejny uczestniczyli w "Akcji zbierania plastikowych korków " na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Do akcji przystąpiła większość uczniów, którzy wytrwale przynosili zbierane korki, aby wspomóc Henia Stanisławskiego z Polanowa. Dzięki Nadleśnictwu Polanów uczniowie, którzy przynieśli największą ilość korków otrzymają nagrody książkowe, a pozostali uczniowie dostaną słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców. Dziękuję za wytrwałość w zbieraniu korków i proszę o jeszcze w nowym roku szkolnym.
Renata Ciubak-Obiała
14.06.2021 r. klasa IV, pod opieką Anetty Kurasz, wyjechała na wycieczkę do Ogrodów Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Uczniowie zwiedzili najpierw Ogrody Magii, Energii, Czasu, Przestrzeni, Ogrody dzikich topiarów, Rabaty bylinowe, Rozalia, Partery bukszpanowe, a także Ogród traw. Na całym terenie znajdują się liczne ławki, fotele, ogrodowe altany, gdzie można było się zrelaksować i wyciszyć. Ogromna przestrzeń dawała możliwość swobodnego przemieszczania się. Największą atrakcją był, największy na świecie, grabowy labirynt o powierzchni pow. 1 ha i wieża widokowa o wysokości blisko 20 m. (Inspiracją do stworzenia projektu wieży była podwójną nić DNA). Z labiryntu do centralnego placu prowadzą trzy drogi, które na pewnych odcinkach pokrywają się ze sobą. Posiadają one ślepe zaułki oraz pętle prowadzące zwiedzającego ciągle w to samo miejsce. Zabawa drużynowa „Labirynt Mocy”, w jakiej wzięli udział nasi uczniowie, przyniosła mnóstwo radości. Wycieczkę zakończyliśmy obiadem i pysznymi lodami zakupionymi na terenie ogrodów oraz kupnem pamiątek, które z pewnością będą przypominały o tym niezwykłym miejscu.
Anetta Kurasz
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – słowa Janusza Korczaka najbardziej oddają wagę Dnia Dziecka na Sportowo, który w tym roku odbył się (po długiej przerwie związanej z pandemią) w naszej szkole.
W dniu dzisiejszym odbyły się liczne konkurencje sportowe i nie tylko. Energia i śmiech towarzyszyły młodym sportowcom do samego końca. Zaangażowaniem oraz chęcią udziału w zabawie, dzieci udowodniły, że można wspaniale się bawić. Było wesoło, sportowo, artystycznie i wyjątkowo gorąco.
Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Katarzyny i Marcina Krakus z Bukowa za ufundowanie lodów i kiełbasek na ognisko oraz do Państwa Agnieszki i Marcina Świderskich ze Świerczyny za ufundowanie słodyczy dla wszystkich uczniów i dzieci z klasy pierwszej.
Do zobaczenia za rok.
Zapraszamy do Narodowego Spisu Powszechnego na stronie https://spis.gov.pl/
11 czerwca 2021 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowie spędzili piątkowy dzień w Parku Rozrywki w Zieleniewie. Dziki Zachód oferował mnóstwo atrakcji. Dzieci miały przejażdżkę na koniu, wojskowej karuzeli, beczkowozie, quadach, elektrycznych i terenowym samochodzie ( off road). Ujeżdżaly mechanicznego byka rodeo i wspinały się na bizona. Uczniowie szukali przejścia w labiryncie i wykazali się dużą sprawnością w beczce śmiechu oraz w mrowisku. Starsi uczestnicy wycieczki jeździli rowerem w chmurach, utrwalili zasady ruchu drogowego w miasteczku komunikacyjnym i strzelali z łuku. Piękna pogoda sprzyjała wszystkim wycieczkowiczom, którzy wrócili radośni, szczęśliwi i pełni niezapomnianych wrażeń.
Renata Ciubak-Obiała
Dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat, dlatego uczniowie klas 0-3 Szkoły Podstawowej w Bukowie wzięły udział w kolejnym Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Tegoroczna akcja nosi tytuł ,,Gang Fajniaków”, opowiada o magii natury, oraz o związanych z nią żywiołów: ogień, woda, ziemia i powietrze. Dzieciom udało się wziąć aktywny udział w trzech lekcjach zorganizowanych przez wychowawców klas O,II i III. Każdy żywioł kończył się wykonaniem pracy plastycznej, które zostały wysłane na konkurs. Pozostało nam tylko czekać na wyniki.
11 listopada 2020 r. będziemy świętować 102. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Polacy przez 123 lata podejmowali próby walki o Niepodległą. Dopiero zakończenie I wojny światowej umożliwiło ziszczenie marzeń wielu pokoleń patriotów. Przepięknie o wartości wolności śpiewał Marek Grechuta:
Wolność
Gdy widzisz ptaka w locie jak wolny jest
Jak płynie sobie, aż po nieba kres
Wiedz - niebo bywa pełne wichrów i burz
A z lotu ptaka już nie widać róż
Bo wolność - to nie cel, lecz szansa by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia
Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja
Wolność to skrzypce z których dźwięków cud
Potrafi wyczarować mistrza trud (…)
Urodziny Niepodległej były okazją do zaprojektowania pięknych kartek z życzeniami dla Ojczyzny przez uczniów klas "0", II i III , tekstem wypełnili je uczniowie klas IV – VI.
Zapraszamy do galerii szkolnej do oglądania prac naszych dzieci.
Mirosława Pusz
16 października 2020 r. w Szkole Podstawowej w Bukowie odbyło się ślubowanie uczniów klasy I, którzy w obecności swoich rodziców, p. Dyrektor Reginy Pooch i wychowawczyni złożyli uroczyste przyrzeczenie. Pierwszaki gości witali i do wszystkich się uśmiechali. Po złożonej przysiędze dostali mały dyplomik do rączki, a zamiast podpisu na akcie ślubowania szykowali paluszki do odbijania. Piękne maskotki, kuferki słodkości i różne upominki ufundowane przez Rodziców były miłym dodatkiem i pamiątką tego niezwykłego wydarzenia. Od tej chwili pierwszoklasiści stali się prawdziwymi uczniami, którym życzymy, aby dobrze się uczyli i jak największą samodzielność w życiu zdobyli.
Renata Ciubak - Obiała
W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela 7 października 2020 r. rozstrzygnięto XIX Powiatowy Konkurs „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania”. Tegoroczna edycja promowała twórczość Literacką Arkadego Fiedlera. Zadaniem jej uczestników było przeczytanie do kamery, wybranego przez siebie, fragmentu książki o tematyce podróżniczej. Ponadto zaproponowano, aby uwieczniony przez siebie występ ubarwić ciekawą scenografią i rekwizytami. Organizator konkursu powołał jury, które oceniało płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość, dykcję oraz zastosowane środki wyrazu.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowie reprezentowali naszą placówkę, a także Filię w Bukowie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Polanowie. Startowali w dwóch kategoriach wiekowych: Lektorów Młodszych oraz Lektorów Starszych. W konkursie wzięli udział:
Julia Markowska
Karina Materka
Natan Radomski
Kacper Kuzenko
Bartosz Chmielewski
Wiktoria Czajkowska
Magda Kurasz
Julia Szygenda
Patrycja Wojnarowska
Anna Wołos
Tytuły Wicemistrza Pięknego Czytania otrzymali Bartosz Chmielewski i Karina Materka. Mistrzowskie wykonania prozy A. Fiedlera zostały zamieszczone na kanale YouTube Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki książkowe od organizatorów konkursu.
Nakręcenie krótkich filmików na łonie natury wymagało walki z komarami lub oczekiwania na ciszę, gdyż w ścieżkę dźwiękową wpisywały się pracujące maszyny rolnicze, świergot ptaków i dźwięk przejeżdżających samochodów. W przygotowanie uczestników tej edycji konkursu włączyli się nauczyciel j. polskiego M. Pusz i nauczyciel informatyki A. Kurasz oraz rodzice. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bukowie Regina Pooch nagrodziła wysiłek włożony w realizację etiud filmowych. Sponsorem upominków była Rada Rodziców SP Bukowo.
Być może w naszych wychowankach tegoroczna edycja konkursu obudzi drzemiące talenty na miarę mistrzów dubbingu. Pozytywnie zakręconym uczniom serdecznie gratulujemy kreatywności, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu!
Mirosława Pusz
8 października w Polanowskim Ośrodku Kultury i Sportu odbyły się I Mistrzostwa Gier Planszowych Ziemi Polanowskiej. Szkołę Podstawową w Bukowie reprezentowało 5 uczniów z klas I-III: Nella Gołębiewska, Filip Stasiak, Aleksandra Szymczyk, Kornelia Olszewska - Giłka i Filip Sobieraj. Prawie 40 uczestników imprezy zmierzyło się z grą "Farmer". II miejsce w kategorii I-III zajęła uczennica klasy III Kornelia Olszewska - Giłka. Serdecznie gratulujemy!
Marta Oleksa - Marcinkowska
W nowym roku szkolnym 2020/2021 9-cioro pierwszaków rozpoczęło swoją drogę edukacyjną. W murach Szkoły Podstawowej w Bukowie. Wychowawczyni klasy p. Renata Ciubak-Obiała bardzo serdecznie powitała najmłodszych uczniów w swojej klasie, w której spędzą trzy najbliższe lata. 7-dziewczynek i 2 chłopców z ogromną ciekawością i wielkim zapałem zasiadło w szkolnych ławkach, aby zdobywać wiele nowych wiadomości i umiejętności.
Renata Ciubak-Obiała
Uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VIII) oraz liceum, 9 marca 2020 roku, wzięli udział w V Gminnym Konkursie Recytacji Utworów Olgi Tokarczuk. Organizator konkursu - pani Mariola Parszczyńska z Zespołu Szkół Publicznych w Polanowie miała na celu popularyzowanie wśród uczniów twórczości polskiej laureatki Nagrody Nobla oraz propagowanie kultury żywego słowa i piękna polskiej mowy. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z fragmentami utworów: „Szafa”, „Opowiadania bizarne”, „ Bieguni”.
Wyniki reprezentantów Szkoły Podstawowej w Bukowie przedstawiają się następująco:
w kategorii klas IV pierwsze miejsce zdobył Kacper Kuzenko, a Maja Kowalska drugie,
w kategorii klas V pierwsze miejsce zdobyła Magda Kurasz, drugie Anna Wołos, trzecie Wiktoria Czajkowska, natomiast wyróżnienie otrzymała Patrycja Wojnarowska,
w kategorii klas VI drugie miejsce zdobyła Wiktoria Rumińska, trzecie Weronika Majchrowska, a Nikola Pagórek i Oliwia Sawicka odebrały wyróżnienia.
Informacje o miejscach wszystkich uczestników V Gminnego Konkursu Recytacji Utworów Olgi Tokarczuk zostały umieszczone na stronie internetowej ZSP w Polanowie.
Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także nagrody książkowe. Gratulujemy osiągniętych umiejętności w interpretacji prozy Olgi Tokarczuk!
Mirosława Pusz
Autor zdjęć: Aleksander Andrzejewski
Uczniowie z klas "0"-III ze Szkoły Podstawowej w Bukowie z okazji mikołajek 6 grudnia 2019 r. pojechali do multikina w Koszalinie na bajkę pt. " Śnieżna paczka". Wyjazd do kina nie był jedynym celem wycieczki. Dzieci postanowiły zabawić się w św. Mikołajów i odwiedziły schronisko dla zwierząt "Leśny zakątek" w Koszalinie. Przez ponad miesiąc uczniowie, ich rodzice oraz wszyscy pracownicy szkoły gromadzili różnorodne karmy i smakołyki dla piesków i kotków oraz zbierali przeróżne akcesoria potrzebne bezdomnym zwierzętom. Niecodzienne spotkanie z biednymi zwierzakami bardzo poruszyło serduszka najmłodszych uczniów SP w Bukowie, dla których los porzuconych zwierząt nie jest obojętny. Mamy nadzieję, że mikołajkowe prezenty sprawią wiele radości wszystkim zwierzakom z "Leśnego zakątka" w Koszalinie.
Renata Ciubak-Obiała
Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 7 listopada 2019 r., odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Słowo wstępne, będące rysem historycznym obchodów 11 listopada, wygłosiła p. Dyrektor R. Pooch. Przypomniała zebranym, że Polska to nie tylko kawałek miejsca na mapie, ale i my Polacy.
Weronika, Oliwia i Kornel, uczniowie klasy VI, przedstawili okoliczności odrodzenia się naszej Ojczyzny, byli przewodnikami po polskiej pieśni patriotycznej.
Katechizm polskiego dziecka wyrecytowały zgromadzonym gościom przedszkolaki z oddziału „0”.
Mieliśmy okazję obejrzeć pokaz tańca z flagą narodową oraz wysłuchać muzycznej deklaracji, że jestem Polką i Polakiem w wykonaniu uczniów klasy I i II.
Klasa V zaprezentowała dramę z elementami musztry wojskowej poświęconą pieśniom legionowym. Uczniowie klasy VI ,wspierani przez młodszych kolegów, zakończyli uroczystość mocnym akcentem, wykonując Hymn zespołu Luxtorpeda. Za oprawę muzyczną apelu odpowiedzialny był Maciej, uczeń klasy VI.
Obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszą wystawy okolicznościowe przypominające o cierpieniach przodków, promujące miłość do Ojczyzny.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do godnego celebrowania przez nas jednego z najważniejszych świąt państwowych.
Mirosława Pusz
04.11.2019r. w naszej szkole obchodzony był Ogólnopolski Dzień Czytania Na Głos w którym udział brali uczniowie klas I-III. Spotkanie miało zachęcić uczniów do codziennego czytania. Pierwszym punktem zajęć było rozegranie gry planszowej "Od nasionka do drzewa" gdzie pionkami byli sami uczniowie. Zabawę popowadzili zaproszeni goście z Nadleśnictwa w Polanowie. Następnie dzieci wysłuchały czytanych przez nauczyciela opowiadań z książki pt.”Gang słodziaków”. Ostatnim punktem spotkania było stworzenie z materiałów użytych wtórnie (w ramach recyklingu) magicznego drzewa oraz dekoracji nawiązującej do Magicznego Drzewa Słodziaków. Po zakończeniu uroczystości zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia które zostały wysłane i wezmą udział w konkursie, organizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Bardzo dziękujemy Paniom z Nadleśnictwa Polanów za zorganizowanie bardzo interesujących i bogatych w ciekawostki zajęć.
Ewelina Parszczyńska
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Bukowie są już pełnoprawnymi uczniami.
11 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.
,,Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” - takie przyrzeczenie składali pierwszoklasiści.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie, które wzbudziło wiele emocji. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonała pani dyrektor szkoły –Regina Pooch. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Bukowie. Nie obyło się również bez drobnych upominków i dyplomów .
Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Miłym zakończeniem tej uroczystości były wspólne fotografie.
Wszystkim pierwszoklasistom Szkoły Podstawowej w Bukowie życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
B. Parszczyńska